Przydatne wskazówki Jak przezwyciężyć „zmęczenie”

  • Postaraj się ograniczyć najbardziej stresujące sytuacje: poświęć czas na relaksujące zajęcia, takie jak realizowanie jakiegoś hobby. Pozwól sobie na dodatkową przerwę, tworząc w ten sposób własną przestrzeń na chwilę wytchnienia. Aktywność taka jak joga może również okazać się przydatna, aby obniżyć poziom stresu.
  • Dbaj o nocny sen: niezbędne jest przywrócenie regularności podczas nocnego snu, którego długość powinna wynosić co najmniej 7-8 godzin. Pamiętaj, aby kłaść się spać o tej samej porze każdego dnia, ogranicz spożywanie pokarmów i napojów o działaniu pobudzającym (np. kawy, niektórych napojów gazowanych i słodzonych itp.) w ciągu dnia, unikając ich spożywania tuż przed snem.
  • Pamiętaj o regularnej aktywności fizycznej: ważne jest, aby wykonywać ćwiczenia fizyczne dostosowane do naszych możliwości ruchowych, ponieważ w ten sposób, oprócz ułatwienia dotlenienia organizmu, możemy pomóc w redukcji poziomu stresu i napięcia nagromadzonego w ciągu dnia. Jeśli nie możesz wyjść na dwór, dobrze jest również przez 20 minut poćwiczyć na rowerze treningowym, bieżni lub swobodnie wykonywać ćwiczenia.

  • Stosuj zdrową dietę: jedz regularnie i wybieraj z +bilansowane posiłki (5-6 posiłków dziennie, w tym 2-3 przekąski, aby utrzymać stały poziom energii i unikać senności z powodu jej nadmiaru). Ogranicz pokarmy szczególnie bogate w tłuszcze i cukry, unikaj objadania się, zwłaszcza podczas kolacji, utrzymuj odpowiedni poziom nawodnienia organizmu poprzez picie co najmniej 1,5 litra wody dziennie.
  • Ogranicz spożycie alkoholu: należy zawsze unikać nadmiernego spożywania alkoholu. Alkohol może nasilać objawy zmęczenia i stresu, a także może utrudniać nocny odpoczynek, pogarszając jego jakość.
  • Odejdź od ekranu i wyłącz telefon na jakiś czas: korzystanie z komputera bez przerwy wpływa na poziom stresu, problemy ze snem i pogorszenie nastroju. Rób sobie przerwy i staraj się wyłączać komputer przynajmniej na godzinę przed pójściem spać. Smartfony mogą stać się sporym źródłem stresu, sprawiając, że czujesz presję, aby odpowiadać na telefony, e-maile, wiadomości, rozmowy na czacie.

Dzieci

Dzieci, które mieszkają w krajach, gdzie nie ma niedoboru żywności, praktycznie nie potrzebują suplementacji witaminowej czy energetycznej. Często już sama zróżnicowana i zbilansowana dieta zapewnia dostarczenie odpowiedniej ilości wielu witamin i mikroelementów. Niestety owoce i warzywa, które spożywamy, nie zawsze zawierają odpowiednią ilość fitoskładników (polifenoli i innych naturalnych antyoksydantów) potrzebnych do utrzymania organizmu dziecka w zdrowiu.

JAK ZAPEWNIĆ SOBIE ODPOWIEDNIE SPOŻYWANIE WITAMIN I SKŁADNIKÓW ODŻYWCZYCH ORAZ JAK UNIKNĄĆ RYZYKA NADWAGI

  • Regularnie podawać posiłki dziecku: co najmniej 5 porcji dziennie świeżych owoców i warzyw (powinny być przechowywane w lodówce krótko po ich zakupie, a jeśli są gotowane, powinny zostać spożyte w niedługim czasie); ryby; makaron, chleb, ryż (najlepiej pełnoziarniste); warzywa strączkowe; mleko i produkty mleczne.
  • Zmniejszyć spożywanie: soli, cukrów prostych, tłuszczów nasyconych, białek pochodzenia zwierzęcego, wędlin, ogólnie tłustych pokarmów, słodzonych napojów, przekąsek i fast foodów.
  • Wprowadzić urozmaicone żywienie.
  • Przygotowywać żywność przy użyciu metod, które pozwalają na najlepsze zachowanie aktywnych składników odżywczych i jak najmniejsze użycie tłuszczów (gotowanie na parze, bez podsmażania itp.).

KIEDY DZIECKO MOŻE POTRZEBOWAĆ SUPLEMENTACJI FITOSKŁADNIKAMI

  • W przypadku utrzymujących się złych nawyków żywieniowych (nowoczesna i restrykcyjna dieta z małą ilością warzyw i owoców).
  • W przypadku nawracających infekcji dróg oddechowych z częstymi stanami gorączkowymi, przy braku apetytu, z małą chęcią do zabawy, itp.
  • W przypadku rekonwalescencji po przebyciu wyniszczających chorób, zabiegach chirurgicznych itp.
  • W przypadku występowania chorób przewlekłych (mukowiscydozy, nieswoistego zapalenia jelit, chorób wątroby itp.).
  • W przypadku uczestnictwa w programach dietetycznych w celu leczenia otyłości.
  • W przypadku zaburzeń zachowań żywieniowych.